etnosakralia kurpiowskie

EtnoSakralia Kurpiowskie" to jedyne w swoim rodzaju takie wydarzenia artystyczne na Ziemi Kurpiowskiej. W swojej idei łączyć ma muzykę ludową, szczególnie tą związaną z naszym regionem z muzyką klasyczną. Jest to bezpośrednia, jednak znacznie zmieniona kontynuacja "Ostrołęckich Dni Muzyki Organowej", festiwalu, który zgromadził już wokół siebie dużą grupę ostrołęckich melomanów. Od bieżącego roku festiwal jest organizowany przez Fundację "Etno-klasyka". W tegorocznej edycji festiwalu pragniemy, nawiązując do tradycji ludowej, zaprezentować koncerty promujące pieśni kurpiowskie w oryginalnym i klasycznym wymiarze, koncerty improwizacji na tematy kurpiowskie przeznaczone na różne instrumenty (nie tylko organy), a także muzykę powstającą na żywo do recytacji gwarą kurpiowską tzw. "Gadek Kurpiowskich". Wśród wszystkich naszych działań proponujemy muzyków polskich wysokiej klasy, wykształconych w kraju i za granicą, którzy towarzyszyć będą twórcom ludowym. Wiele projektów unikatowych rzadko spotykanych w innych zakątkach Polski powstanie specjalnie z myślą o Festiwalu "EtnoSakralia Kurpiowskie". Przewidujemy cykl "Jadą goście jadą...", w którym prezentować będziemy kulturę muzyczną innych regionów Polski i Świata. W tym roku planowany jest przyjazd jedynego w Polsce Carillonu mobilnego (będą to 3 koncerty plenerowe), wyjątkowego instrumentu muzycznego, który jest symbolem kultury mieszczańskiej dawnego Gdańska. W tym cyklu odbędzie się także prezentacja i koncert dawnej kultury muzycznej Chin. Artystka, rodowita Polka artystycznie związana z Państwem Środka, nawiąże w swoich autorskich aranżacjach do tematów stricte kurpiowskich - będzie to wydarzenie bez precedensu. Przez podtrzymanie ciągłości tego cyklu w czasie trwania festiwalu w przyszłych latach, ukażemy oryginalność naszego regionu względem innych miejsc Świata. Odbędą się także spotkania edukacyjne dla dzieci z klas podstawowych, które w tym roku przybiorą formę krótkich organowych minikoncertów wraz z werbalną prezentacją instrumentu.

Koncerty odbywać się będą w kościołach i ośrodkach kultury w następujących miejscach:
Ostrołęka - Fara,
Ostrołęka - Sanktuarium,
Ostrołęka - Muzeum Kultury Kurpiowskiej,
Ostrołęka - "Forty Bema",
Kadzidło - plac przed kościołem,
Dylewo - kościół parafialny,
Myszyniec - kościół parafialny (Bazylika Mniejsza),
Lelis - kościół parafialny.

Fakt rozmieszczenia koncertów festiwalowych w różnych miejscach regionu stworzy realną możliwość dotarcia z naszą ofertą kulturalną do szerokiego grona odbiorców - nie tylko w mieście, ale i na wsi. "Wędrowna" formuła Festiwalu "EtnoSakralia" umożliwi również bardziej wytrawnym melomanom śledzenie koncertów i odwiedzanie innych festiwalowych "przystani". Piękne, zabytkowe kościoły staną się w tym 5 - tygodniowym okresie miejscami wyjątkowych koncertów i niezwykłych duchowych przeżyć.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie: www.etnosakralia.pl