Wielkpostne warsztaty choralneW sobotę, 2 marca 2019 r. chórzyści z diecezji łomżyńskiej spotkali się, by wspólnie pracować nad warsztatem pieśni wielkopostnych. Ponieważ w liturgii Kościoła jest to bardzo ważny czas, w sposób szczególny chcemy przygotować się do niego także pod kątem muzyki sakralnej – powiedziałł ks. kan. Kazimierz Ostrowski, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK).

Wielkopostne Warsztaty Chóralne zgromadziły dyrygentów, chórzystów i osoby niezrzeszone w grupy wokalne. Wszystko po to, by móc jak najpiękniej wykonywać pieśni o tematyce pokutnej i pasyjnej, tym bardziej że na warsztat pójdzie repertuar najwyższej klasy: Będziemy pracować nad dziełami znanych kompozytorów, szczególnie renesansu i baroku. Będą to m.in. „O memoriale” Palestriny, utwory Lottiego, między innymi „Miserere”. Będziemy też przypominać sobie, czy też uczyć się wykonywania chorału gregoriańskiego, głównie VIII Mszy „De Angelis” oraz  Mszy „Orbis factor” – mówi ks. kan. Kazimierz Ostrowski.

Warsztaty poprowadzili wykładowcy Instytutu, a także goście z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wzorem warsztatów, które odbywały się przed świętami Bożego Narodzenia przybyło kilkudziesięciu uczestników. Spotkanie będzie miało miejsce w sobotę 2 marca br. w Diecezjalnym Instytucie mieszczącym się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży w godz. od 9.30 -14.30.

www.wzasiegu.pl