c_155_101_16777215_00_images_joomgallery_details_wielkopostny_dzien_skupienia_2016_7_p1110083_1_20160221_1092214462.jpgTradycją naszej diecezji stało się, że w okresie Wielkiego Postu organiści Diecezji Łomżyńskiej spotykają się na Wielkopostnym Dniu Skupienia. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 20 lutego 2016 r. i podobnie jak w ubiegłym roku odbyło się w Łomży. Na program złożyły się część modlitewna, naukowa oraz informacyjna. Dzień skupienia rozpoczął się nabożeństwem pokutnym w Katedrze Łomżyńskiej prowadzonym przez ks. Łukasza Kątnego, kapłana Diecezji Pelplińskiej. W czasie wspólnej modlitwy przybyli organiści mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Punktem centralnym była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. inf. dr Jana Sołowianiuka, którą celebrowali również ks. Artur Szurawski kanclerz Kurii Łomżyńskiej, ks. kan. Marian Mieczkowski dziekan i proboszcz Katedry Łomżyńskiej, ks. Łukasz Kątny muzykolog oraz ks. Kazimierz Ostrowski dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

W homilii ksiądz infułat przypomniał o roli muzyki kościelnej w życiu Kościoła oraz podziękował dyrektorowi DIMK za reaktywowanie Instytutu, dobór wykwalifikowanych wykładowców, troskę o nieustanne podwyższanie kwalifikacji dotychczasowych organistów i dbałość o stan instrumentów muzycznych w kościołach naszej diecezji. Kończąc kazanie wyraził nadzieję, że głębokie zatroskanie o piękno muzyki i śpiewu liturgicznego w naszej diecezji przyczyni się do godnego uwielbienia Boga i uświetnienia liturgii. Podczas Mszy Św. na organach akompaniował pan Adam Tański, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz DIMK w Łomży natomiast funkcję kantora pełniła pani Anna Daniluk-Ostrowska, muzykolog, wokalistka, również wykładowca DIMK w Łomży. Liturgię uświetnił pięknym śpiewem kwartet w składzie: pani Karolina Kaczmarska – sopran, pani Katarzyna Bałdyga – alt, pan Witold Perłowski – tenor oraz pan Tomasz Ostrowski – bas. Zespół wokalny wykonał Kyrie eleison A. Lottiego, O Jesu Christe J. Van Berchema oraz O memoriale G. P. da Palestriny. Pod koniec Mszy Św. ks. Kazimierz Ostrowski podziękował kapłanom i wszystkim organistom, muzykom kościelnym za uczestnictwo w Eucharystii. Następnie odczytał dekret Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego powołujący Diecezjalną Komisję ds. Muzyki Kościelnej i przedstawił jej skład. Po Mszy Św. odbył się koncert organowy w wykonaniu pana Adama Tańskiego. Usłyszeć można było utwory: Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, Das alte Jahr vergangen ist Jana Sebastiana Bacha, improwizacje we francuskim stylu z początku XVIII wieku oraz improwizacje współczesną na temat melodii gregoriańskiej Dies irae. Druga część dnia skupienia miała charakter konferencji naukowej i odbyła się w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży. Pierwszy referat pt. Gorzkie Żale w tradycji Kościoła w Polsce przedstawił ks. mgr lic. Łukasz Kątny natomiast drugi referat pt. Śpiew gregoriański fundamentem muzyki europejskiej wygłosiła mgr Karolina Kaczmarska. Ostatnim punktem spotkania była część informacyjna. Ks. Kazimierz Ostrowski pogratulował członkom Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej, wskazując jednocześnie, że to wyróżnienie niesie ze sobą obowiązek troski o poziom muzyki kościelnej w naszej diecezji. Wszystkim organistom przypomniał o nieustannej formacji duchowej oraz o podnoszeniu kwalifikacji muzycznych. Podkreślił, że formacja duchowo-muzyczna organisty ma nie tylko wymiar indywidualny, ale i wspólnotowy, ponieważ jego posługa oddziałuje na całą parafię. Celem muzyki liturgicznej jest bowiem uświęcenie wiernych i oddanie chwały Bogu. Ksiądz Dyrektor zaprezentował również stronę internetową Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży www.dimk.diecezja.lomza.pl. Strona ta powstała dzięki uprzejmości i współpracy wielu osób oraz pomocy diecezjalnych mediów katolickich. Głos zabrał również pan Sebastian Adamczyk rzeczoznawca organowy naszej diecezji, poruszając kwestie dotyczące dbałości o stan instrumentów piszczałkowych.

Słowami podziękowania za udział w spotkaniu oraz kapłańskim błogosławieństwem ks. Kazimierz Ostrowski dyrektor DIMK zakończył wielkopostny dzień skupienia dla organistów i muzyków kościelnych diecezji łomżyńskiej. Zwieńczeniem spotkania był wspólny posiłek, który stanowił okazję do wymiany myśli i doświadczeń.